twitter instagram facebook
včela medonosná

Nejsme pro každého

Zabýváme se tímto už nějaký čas, ale stále chyběl způsob, jak toto sdělení formulovat tak, aby bylo správně pochopeno. A teď to možná přišlo. Teď, v časném předjaří, kdy náhle zmizel sníh a odkryl nahou zem, která ještě nestačila své brázdy ukrýt pod jarní trávu. Teď, kdy jde vše vidět ve své holé podstatě a přirozenosti. Tak, jak se o život na Kysuciach snažíme my.

Ale teď méně alegoricky. Zavítalo k nám v uplynulých týdnech několik návštěv. A shodou okolností všechny znaly Zlámanů jen zprostředkovaně. Z fotografií a z vyprávění. No a u některých z nich bylo patrno jisté překvapení! Třeba z toho, že při oblevě je na dvoře bahno, nebo že ze slepic mimo vajíček sem tam vypadne i kuřinec. Nebo taky z toho, že obnova hospodářství, které spalo více než dvacet let a v jehož probuzení už nikdo nevěřil, obnáší i střechy, které teprve čekají na své natření, či třeba staré kůlny, jejichž čas už vypršel a my právě teď sbíráme sílu a odvahu na budování nových.

My víme, že si o nás někdo může myslet že jsme blázni. Ale my se rozhodli žít Zlámanů autenticky. Bez příkras. To znamená, že staré hrníčky nemáme vystavené za sklem, ale pijeme z nich. Ale nejdříve musíme zatopit v kamnech, než si do nich ráno uvaříme kafe. Nemáme totiž žádnou rustikálně vypadající rychlovarnou konvici. A taky nám z kohoutku teče jen ledová voda. Samospádem přímo ze studny. A nemáme ani v modřínovém dřevě zakašírovanou splachovací toaletu, ale jen suchý záchod, který lze používat i tehdy, když v horkém létě vyschnou studny a my na kopcích šetříme každou kapku vody. (Byť uznáváme, že v takových mínus deseti to na žádné dlouhé vysedávání není.)

Zlámaná je od začátku projektem, kde se funkční staré, třebas i oprýskané,  bezmyšlenkovitě nenahrazuje novým a nablýskaným. Zlámaná je místem, kde se vše vyvíjí a rodí pomalu znova od začátku. Kde se každou činnost musíme nejdříve naučit a pochopit ji. A až poté můžeme pokračovat k další. A my si teď, na počátku třetího jara zde, uvědomujeme, že jsme na toto pyšní a že chceme pokračovat. I s vědomím, že naše každodenní práce není vždy odměněna na první pohled viditelným výsledkem a že k naplnění našich vizí vede ještě hodně dlouhá cesta. A to navíc bez jakýchkoliv dotací či jiných podpůrných programů.

Nyní však zpět k tomu, co říkáme už v nadpisu. Zlámaná určitě není pro každého. To si plně uvědomujeme, chápeme a respektujeme. Ale Vám všem, kteří máte Zlámanů rádi takovou jaká je a jakkoliv nás podporujete a věříte nám, Vám patří náš velký dík a jasné sdělení: Zlámaná je tu pro Vás. Děkujeme.

Jedna myšlenka na “Nejsme pro každého”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *