Aktuality

Nazdááár!

Na Zlámané proběhly první lehce mrazivé noci. A i když se teplota vyšplhala zpět nad nulu, studený vítr dál úřaduje ve všech skulinách a déšť či mlha se nad námi přežene každou chvíli. Třeba jako právě teď! Vždyť kocouři už zase vymýšlejí neuvěřitelné fígle, jak se dostat dovnitř do chalupy. Ideálně co nejblíže ke kamnům. (Já se jim teda nedivím.) To jen my a kozy ještě zůstáváme venku. Kozy na stále ještě zelených pastvinách a my zaměstnáni usilovnými přípravami na zimu. 

Nebo taky proto, že za námi přijel Karel s Radkou a to prostě nejde se s nimi nevydat na pořádný hřibařský laš! Déšť nedéšť, zima nezima, hrrr pěkně zvesela do lesa! A stálo to za to. Koš byl zcela naplněn a Radčiny akustické projevy štěstí při objevu křemenáčů i Andulu s Toníkem poplašily. 😁

Předpovědi ale ještě slibují říjnové babí léto, takže si snad i svaly a klouby pořádně na slunci nahřejeme. Než příjde ten skutečný mráz. A než zaženeme kozy z pastvin už definitivně do chléva, který jsme jim dnes konečně a takřka slavnostně dovyčistili. Až jsem si radostí z plných plic zakřičel „za pokroky v kvalitě ustájení – nazdáááááár“. 

Podzim je tady!

Když jsem se dnes od ranního kafe díval na mlhy v dolinách, došlo mi, že ten kalendář má pravdu. Podzim je oficiálně tady! A náš dvůr podle toho taky vypadá. Já mám všude rozchystané nějaké dřevo a Alois stále lítá tam a zpátky, připravujíc chlév pro zimní ustájení koz. Takže ještě žádná podzimní melancholie a zklidnění. To tak až po dušičkách. I když.. to zas budeme chystat husy na Martina. Ale nestěžujeme si! Nás to totiž asi fakt baví. 😂 A jak si podzimu užíváte Vy?

Kysucké výhledy

Deště ustaly, mlhy se rozplynuly, bláto osychá a na Kysuciach se udělalo tak nádherně, že i po dni stráveném ve společnosti motorové pily jsem nezaváhal, bafl psy a mašíroval v pozdním odpoledni na kopec. A zíral do dálek. Na Fatru, Roháče, dokonce i na Babiu goru. A zapadající slunce mě hřálo do zad. A já Vám znova povídám, přijeďte si k nám užít kus podzimu. V září tam ještě nějaký volný termín máme. Vyjdem si na špacír po hřebenech!

S kozama po kysuckých hrebeňoch

Myslím si, že pozdní léto a skorý podzim je tím nejkrásnějším obdobím v roce. Alespoň tady u nás na horách. Vše zraje a vše voní. Louky se zelenají šťavnatými otavami a lesy jsou plné hub. A ty barvy v odpoledním slunci! Když v ten čas pasu na hřebeni kozy a mám plnou pusu ostružin, tak se jen přeblaženě kochám a přeju si, ať tato krása nikdy neskončí. A vůbec! Co Vám budu popisovat nepopsatelné. Přijeďte v září! Vezmu Vás s kozama s sebou na kopec

Zdravice z kopců

Zdravíme Vás po delší odmlce z kopců! A hlásíme, že uplynulý měsíc nebyl úplně jednoduchý. Potrápilo mě zdraví a proto jsme chvílemi fungovali takřka až v nouzovém režimu a na reporty nezbývalo moc sil. Ale jak se zdá, už se zas vše v dobré obrací a tím pádem snad můžu slíbit, že se polepšíme. A že bude o čem referovat! Léto se nám už zlomilo v půli a my máme co dohánět. Vždyť za chvíli je tady podzim! (Přinejmenším tady na horách.) Takže v dolinách ješte naplno užívejte zbytek léta přátelé! A nebo přijeďte na pár dnů k nám. Budeme rádi!

Bylo léto, horké léto, tak jak léto má být!

Bylo léto, horké léto, tak jak léto má být.. a my na Zlámané měli pořádně náročný týden. Sušili jsme seno, opravovali sněhem a věkem pobořenou a prorezlou střechu na stodole a pak sváželi ono usušené seno pod onu opravenou střechu. A vše se nám podařilo na výbornou! Proto si na tomto místě dovolím ještě jednou poděkovat Camillovi, Jardovi a Romanovi za obrovskou pomoc se střechou. Díky chlapi! A taky moc chválím Lojzu s Baruš za výkon při balíkování a svážení. Byli jste všichni parádní! Jóó.. a taky jsme u toho všeho vypili bečku piva! Ale to se není čemu divit, když bylo léto, horké léto, tak jak léto má být. 😁

Léto přišlo

Letí ten čas neuvěřitelně! Ještě před chvílí tu bylo jaro a najednou červen přinesl léto v nejčistší podobě. Polední horka, kdy psi se bijí o stín, střídají hřmící bouřky, trávy na lukách sahají pomalu nad kolena, ptáčata vylétávají z hnízd a vše voní tak, že se z toho až točí hlava. A ty večery! Co vám mám povídat? Zrovna teď ležím pod otevřeným oknem a spolu s vlahým vzduchem se z dáli nese houkání sovy. Co víc si přát? Snad jen, ať máme co nejkrásnější jún my všichni. Bez ohledu na to, kde zrovna jsme. Užívejte léto přátelé! 😊

Po dešti

Tak Vám povím, že nám cosi napršelo! A včera dokonce i něco málo nasněžilo. Ale jak právě poslouchám, poslední kapky deště na střechu už dobubnovaly a zítra se snad ukáže i to slibované slunce. Přeju ho hlavně kozám, které mají sice postavený nový kozín, ale které jsem já, hrrrrrr, vyhnal na pastviny asi o pár dní dříve než bylo vhodné. (Ano, kaju se už po několikáté!) A taky ho přeju housatům, které se už dnes začaly líhnout a zítra se snad šťastně dovylíhnou. (Moc se těším se na klid od Štefana, který se po celou dobu Helenčina sezení na vejcích neuvěřitelně nudil a všechny prudil a který se konečně promění ve vzorného otce.) A přeju ho i všemu divému hnízdícímu ptactvu, které v uplynulém mokru a chladu strádalo. A přeju ho loukám a veškeré zeleni, která teď nabrala vláhu a může začít růst. Přeju ho i nám, protože se znovu pustíme do další práce. A samozřejmě ho přeji i Vám všem v dolinách. Užívejte máj! 

S deštěm přichází máj

Na Zlámané už třetí den prší. A my se z toho tetelíme blahem, protože tak suchý duben nepamatujeme. Vždyť i kozy ještě stále setrvávají ve chlévě, protože svou lačností by vyschlé pastviny zdevastovaly. Ale s deštěm se tráva zelená a roste před očima, takže to příslovečné vyhánění koz v háj se blíží a jde snad odpočítávat už i na hodiny.

To ale neplatí o huse Heleně. Ta se ve svém sezení na vejcích dostává teprve do poloviny, takže si ještě dva týdny posedí. Ale je úžasná a po prvotním prosvěcování vajec to vypadá, že housat letos možná bude plný dvůr. Ale nepředbíhejme, ať potom zas nepláču kvůli nenaplněným očekáváním! Ale v to, že ten zítra počínající máj bude krásný, v to věřím pevně. A víc než dobrý máj přejeme i Vám všem v dolinách.

Nezahálíme!

Tuze dobrý týden je za náma přátelé! Sníh už takřka všechen zmizel, slunce začlo hřát a my se plni sil a elánu vrhli do venkovních prací. Definitivně jsme odzimovali zahradu, zpět nasadili okapy, od náletů prořezali další zarostlou mez, opravením hráze ze zimního módu probudili rezervoár ze kterého čerpáme vodu pro kozy do dolní ohrady či navázali sněhem zpřetrhaná lanka na elektrickém ohradníku.

A především – započali jsme s výstavbou nového letního obydlí pro kozy! A povím Vám, že i když některé z technologických postupů při přípravě materiálu či výstavbě zkoušíme poprvé, jsem s dosavadním výsledkem velmi spokojen.