Aktuality

Bylo léto, horké léto, tak jak léto má být!

Bylo léto, horké léto, tak jak léto má být.. a my na Zlámané měli pořádně náročný týden. Sušili jsme seno, opravovali sněhem a věkem pobořenou a prorezlou střechu na stodole a pak sváželi ono usušené seno pod onu opravenou střechu. A vše se nám podařilo na výbornou! Proto si na tomto místě dovolím ještě jednou poděkovat Camillovi, Jardovi a Romanovi za obrovskou pomoc se střechou. Díky chlapi! A taky moc chválím Lojzu s Baruš za výkon při balíkování a svážení. Byli jste všichni parádní! Jóó.. a taky jsme u toho všeho vypili bečku piva! Ale to se není čemu divit, když bylo léto, horké léto, tak jak léto má být. 😁

Léto přišlo

Letí ten čas neuvěřitelně! Ještě před chvílí tu bylo jaro a najednou červen přinesl léto v nejčistší podobě. Polední horka, kdy psi se bijí o stín, střídají hřmící bouřky, trávy na lukách sahají pomalu nad kolena, ptáčata vylétávají z hnízd a vše voní tak, že se z toho až točí hlava. A ty večery! Co vám mám povídat? Zrovna teď ležím pod otevřeným oknem a spolu s vlahým vzduchem se z dáli nese houkání sovy. Co víc si přát? Snad jen, ať máme co nejkrásnější jún my všichni. Bez ohledu na to, kde zrovna jsme. Užívejte léto přátelé! 😊

Po dešti

Tak Vám povím, že nám cosi napršelo! A včera dokonce i něco málo nasněžilo. Ale jak právě poslouchám, poslední kapky deště na střechu už dobubnovaly a zítra se snad ukáže i to slibované slunce. Přeju ho hlavně kozám, které mají sice postavený nový kozín, ale které jsem já, hrrrrrr, vyhnal na pastviny asi o pár dní dříve než bylo vhodné. (Ano, kaju se už po několikáté!) A taky ho přeju housatům, které se už dnes začaly líhnout a zítra se snad šťastně dovylíhnou. (Moc se těším se na klid od Štefana, který se po celou dobu Helenčina sezení na vejcích neuvěřitelně nudil a všechny prudil a který se konečně promění ve vzorného otce.) A přeju ho i všemu divému hnízdícímu ptactvu, které v uplynulém mokru a chladu strádalo. A přeju ho loukám a veškeré zeleni, která teď nabrala vláhu a může začít růst. Přeju ho i nám, protože se znovu pustíme do další práce. A samozřejmě ho přeji i Vám všem v dolinách. Užívejte máj! 

S deštěm přichází máj

Na Zlámané už třetí den prší. A my se z toho tetelíme blahem, protože tak suchý duben nepamatujeme. Vždyť i kozy ještě stále setrvávají ve chlévě, protože svou lačností by vyschlé pastviny zdevastovaly. Ale s deštěm se tráva zelená a roste před očima, takže to příslovečné vyhánění koz v háj se blíží a jde snad odpočítávat už i na hodiny.

To ale neplatí o huse Heleně. Ta se ve svém sezení na vejcích dostává teprve do poloviny, takže si ještě dva týdny posedí. Ale je úžasná a po prvotním prosvěcování vajec to vypadá, že housat letos možná bude plný dvůr. Ale nepředbíhejme, ať potom zas nepláču kvůli nenaplněným očekáváním! Ale v to, že ten zítra počínající máj bude krásný, v to věřím pevně. A víc než dobrý máj přejeme i Vám všem v dolinách.

Nezahálíme!

Tuze dobrý týden je za náma přátelé! Sníh už takřka všechen zmizel, slunce začlo hřát a my se plni sil a elánu vrhli do venkovních prací. Definitivně jsme odzimovali zahradu, zpět nasadili okapy, od náletů prořezali další zarostlou mez, opravením hráze ze zimního módu probudili rezervoár ze kterého čerpáme vodu pro kozy do dolní ohrady či navázali sněhem zpřetrhaná lanka na elektrickém ohradníku.

A především – započali jsme s výstavbou nového letního obydlí pro kozy! A povím Vám, že i když některé z technologických postupů při přípravě materiálu či výstavbě zkoušíme poprvé, jsem s dosavadním výsledkem velmi spokojen.

Jaro

Tak se zdá, že jaro opravdu přichází. Horskými bystřinami z Kysúc odtékají poslední zbytky tajícího sněhu, louky osychají a mezi suchou loňskou trávou se objevují první lístky prvosenek. V mezích začínají kvést lýkovce (Daphne mezereum) a ptačí koncerty jsou den ode dne halasnější a radostnější. A my nezahálíme! Po zimě zastříháváme stromy, keře a trvalky, od sněhem polámaných větví čistíme pastviny, uklízíme zahradu i dvůr, luftujeme chalupu.. a u toho všeho se vyhříváme na slunci. Jak si jaro užíváte Vy? A nechcete se o víkendu přijet podívat? Má být krásně!

Předjaří dorazilo!

Tak ono to předjaří opravdu dorazilo i k nám do hor! Sníh taje a ledy pukají. Ale tak nějak dobře, pomaličku! Koryty potoků se totiž ze svahů neřítí kvanta vody, ale většina se vpíjí do hlíny. A ani stromům se pupeny zatím moc nenalévají. Jen halúzky ve vrcholcích bříz se nesměle barví do fialova. No ale zrovna včera se z nížin navrátily pěnkavy (Fringilla coelebs) a dnes ze středomořských zimovišť holubi hřivnáči (Columba palumbus). Tak teď jen doufat, že se ještě nevrátí i závěje a tuhé mrazy.

Stručný popis ranného předjaří okem ornitologa

I u nás na hřebenech už taje sníh. A koryty potoků se do dolin žene chladná voda. Jako by se snad jaro blížilo! A my si těchto slunných dnů sytě užíváme. I když dobře víme, že zima ještě trvá. Už jen díky tomu stále hodně vysoko zářícímu souhvězdí Orion. A nic s tím nehne ani to, že jsem dnes ráno z meze pod Bučnikem zaslechl kosa s jeho prvním tichým a nesmělým jarním trylkem. A to zrovna v moment, kdy jsem se nevěřícně radoval z návratu strnadů na náš dvůr. A k tomu jsem navíc odpoledne zahlédl první letošní pojímání husy houserem! A nyní, pod únorovým úplňkem, poslouchám z lesa se nesoucí vášnivý soví tok! No a teď, když to po sobě čtu, uvažuju o nadpisu ve znění: „stručný popis ranného předjaří okem ornitologa“. Krásné předjarní dny přejeme do dolin všem.

Hlášení o naděleních posledních dnů

Je neděle večer, vše akutní je hotovo, dokonce jde i elektřina, takže můžu podat stručné hlášení o naděleních posledních dnů. Ve chlévě už máme k včerejšímu večeru vše odrozeno a zastavili jsme se na 13 (třinácti) kůzlatech. Šesti kozičkách a sedmi capcích. A je to mela!

Všichni jsou sice živí a zdraví, ale chudině prvorodičce Růženě se narodila dvojčata a ta je se svým mikrovemínkem nezvládá napojit. Takže přemlouváme tety ať pomůžou. Překvapivě pozitivně se k tomu postavila Camilla, která má vemeno jak kýbl, takže jsem vůči ní i odvolal všechna prokletí a kletby, které jsem na ni uvalil počas letních pobytů na pastvinách. No a potom je tady plešatá Magda. To je kapitola sama pro sebe! Té se totiž narodila taky dvojčata – obří kozlík a úplně miniaturní kozička. Jenže madam matku zajímá jen co by kde sežrala, ale aby chudince malinkatý dala napít, to né! Takže několikrát denně pod ní ležím a tomu skřítkovi pomáhám. Ale je to bojovnice a já věřím, že to dobře dopadne.

Jenže pak je tady taky sněhové nadělení! Vrstva na volné ploše už má přes jeden metr, ale haldy kolem proházených chodníčků už dosahují metrů dvou! A to nám před chvílí zvýšili výstrahu s tím, že do úterního večera může připadnout dalších 80 cm sněhu! Což už je ale fakt moc, neb už teď to láme stromy a povážlivě prohýbá střechy. Těm se sice Alois snaží ulevit, ale i tak dnes budu usínat s obavami, jaké nadělení nás čeká zítra. Držte nám palce.

Ptáte se nás

Ptáte se nás, zda a kolik máme sněhu a jestli byste ho mohli vidět. A my odpovídáme, že máme. Už něco přes metr! A v sobotu, neděli a v pondělí má připadnout další. A my se už teď děsíme, kam ho budeme odklízet. Dyť třeba takovým husám už teď nad ty haldy hlavy nenačuhují. A to mají ty krčiska pěkně dlouhé! P.S. Ve chlévě je už sedm kůzlat. Tři kozičky a čtyři capci! A to jsme teprve v polovině.