twitter instagram facebook

Aktuality

Hlášení o stavu

Bylo mi v sobotu jedním nejmenovaným sousedem vytknuto, že v posledních týdnech v pravidelných intervalech neposkytuju hlášení a že na to poněkud kašlu! Tak bych chtěl tímto veřejně prohlásit, že na to vůbec nekašlu, ale pro zdravotní indispozice na přelomu měsíců a hlavně pro prudký nástup jarních prací nezbývá mnohdy sil. Večer padám do lože.. a nemůžu už vůbec nic. Natož pak nějaké zpravodajství! Tělo je po zimě nerozhýbané, takže chvíli trvá než si přivykne na takový výkon. Obzvlášť, když jsme začali pěkně zvostra vyřezáváním náletů a úklidem luk a pastvin! Dnes jsem dokončil jeden plac a už zítra mám v plánu přípravu obřího pálení větví. Takže se mi nikdo nemůže divit. Ale i tak ještě jednou.. nekašlu na Vás! Jen je toho prostě teď moc. Ostatně.. proč se nepřijedete přesvědčit osobně?

Že by jaro?

Tak! Za námi je pár krásných dnů s jasným nebem, sluncem a nočními mrazy.. a od zítřka příjde obleva s deštěm, silným větrem a s ranní teplotou nad nulou. To bude vody! Už teď slyším hukot potoků co se povalí k vám dolů do dolin. Ale že by to už mělo být to jaro? To si nemyslím. Ale třeba se pletu. Uvidíme!

Kozlata jedou!

Venku vydatně přibývá sněhu a ve chlévě kozlat. Minule jsem hlásil devět.. a dnes už jsme na patnácti! A to je ještě na řadě Ema a Jožina! Ale jak říkal Lojzek, do nedělě by mělo být hotovo. Jak s tím sněhem, tak s těma kozama! Sice má zatnout dráp pořádný mráz.. ale my se nebojíme!

Nezdravý leden

Dny kdy neprší, či když dokonce vyjde slunce, lze nazvat i krásnými. Ale i tak se nám zdá tento způsob ledna nezdravým. Obzvlášť v našich nadmořských výškách. Proto se nám nikdo nemůže divit, že si tak přejeme návrat zimy, sněhu a mrazu. Už jen kvůli té bažině, kterou snad už ani nelze nazývat dvorem.

Závěr sezóny

S koncem pastevní sezóny jsem kontrolně obešel všechny ty letos nově ohrazené pastviny a musím těm našim kozám bláznivým udělit pochvalu. Tak pěkně vyčištěné ty louky už moc let nebyly! Pľačiska, Dolinka, Za lipkú, Kapusciska, Pod Bučnikem.. všude se znova v plné kráse vyloupávají louky zbavené všech náletů a plev. Velkou radost z toho mám. ✌️❤️

Říjnové vábení

Já vás teda nechci k ničemu navádět.. ale pokud byste si chtěli užít nádheru října na horách, tak příští týden budou podmínky vrcholit! A věřte mi, je čeho si užívat! Já tak činím v každém okamžiku. Ať poklízím dvůr, obstarávám zvířectvo, čistím před zimou louky, kontroluju pastviny, svážím poslední dřevo k chalupě, uspávám zahradu, venčím psy, či jen tak zasněně hledím do dálek. Krásně totiž je. Moc krásně! Od jiskrně mlhavých rán až po měsíčné pozdní večery, kdy stojím před chalupou a v tichu slyším, jak se pomalu přikrádá zima. A rychle běžím přiložit do kamen.✌️❤️

Podzim se hlásí

Je to tady! Na teploměru šest stupňů a z kopca dolů fučí studený větr! Podzim došel na Kysuce! A zítra, pozítří i popozítří déšť. Ale pak máme ještě slíbené slunce. Bude ho potřeba!

Dyť dnes jsem se díval na jabloně nad chalupů.. a tam má ještě co dozrávat! Takovou úrodu pozdních jablek snad nepamatuju. No.. ona je letos úroda vůbec všeho. Už minule jsem povídal, jak furt suším a suším.. tak já tímto oznamuju, že suším i nadále. Křížal na žvýkání bude v zimě dost. Šak za ně budem rádi!

To Alois se letos s vervou pustil do sběru a zpracování hub. S košem se vrací plným a kromě sušení zrovna včera nakládal a zavařoval ryzce! Chalupa byla večer tak načuchlá octovým odérém, že to z ní určitě vyhnalo i všechen dřevokazný hmyz. (Což je v případě starých dřevěnic moc dobře.)

No, jak jsem na začátku povídal.. podzim je tady v plné parádě. V peci naložené od rána, na plotně horká polévka. A do čižem dvoje ponožky a na noc svetr! Máme se. Mějte se i Vy všichni! ✌️❤️

Sůšené óvocé.. sůšené byliný!

Povím Vám, konec srpna, ale večer se už umí pěkně ochladit! Ještě že nám teď v kuchyni jede pec od rána do noci. Plechy v troubě i síta na hambálkách jsou teď totiž stále plné. Já totiž suším vše co mi příjde pod ruku. Ovoce, byliny.. úroda je tohoto roku krásná! Celá chalupa nám tím voní! Míň už však voní to, že všechny ty naše umečané krasavice vešly do říje a našeho capa popadlo hotové šílenství! Vzal si do té svojí rohaté palice totiž to, že mu ty jeho kozy asi chceme přebrat a rozjel solidní ródeo. Dnes jsme se aj regulérně pobili! A ve dvou se nám ho naštěstí podařilo přeprat. Ale řeknu Vám.. sranda převeliká! Ale asi jen pro zkušenější a otrlé. Už jen kvůli tomu jeho pižmu, kterým jeden fest nasákne, když na něm půl hodiny leží a domlouvá mu. 😆

Finále kozí ohrady

Zatloukli jsme dnes do země poslední z asi stodvaceti sloupků, které vymezují nově ohrazenou pastvinu. Ta má v obvodu circa 750 metrů, je hodně svažitá a zem je tam samý kámen. Obzvlášť v těch krajích! Takže zatím co Alois ještě z posledních sil běhá kolem mléka, já sebou, coby starší kmet, už praštil pod otevřené okno a rovnám páteř. Zítra nás totiž čeká instalace izolátorů a pak ten plac už jen obejít s cívkou drátu třikrát tam a zpět! A namontovat brány a natáhnout elektriku! A pak.. hybaj kozy!! No a v sobotu či neděli musíme pokosit zbývající část luk, ať nám seno pěkně schne. Tak se nedivte, že si v letním večeru rovnám záda. A že u toho přes to otevřené okno nakukuju k východu, kde by se měl za chvíli objevit červencový úplný Měsíc. Užívejte léto!

Vítej léto!

Tak jsem se až takhle za tmy dozvěděl, že dnes započal červenec! A já se, současně s vyhlížením bouřky ptám, kam, kdy a jak utekl červen?! Ale když se zamyslím, tak si asi i umím odpovědět. On totiž nikde neutekl. On proběhl společně se vší tou prací, která se nám podařila. Seno z poloviny luk máme už pod střechou, kůly na ohrady nových pastvin se těší na zatloukání do země, kozy se pasou a mléko z nich teče proudem, housata se batolí po dvoře, psi se bijí o stín, vše kvete, voní a zelená se! Vítej léto vrcholné! ✌️❤️☀️