twitter instagram facebook

Z vlastního chovu…

To, že původní forma rolnického venkova zcela mizí, víme dávno. Ale že jsou natolik zpřetrhány i takové základní návyky, jako je vlastní odchov hospodářského zvířectva? Tak to nás až děsí!

 Vždyť  takový „chov“ slepic dnes vypadá tak, že se na dvůr nakoupí takřka dospělé kuřice přešlechtěného plemene, odněkud z „umělochovu“ v průmyslové hale, nasype se jim převitaminovaná směs granulí a děvčata začnou dle genetického předpokladu ihned snášet. Takzvaná „domácí vejce“.

Jenže tomuto způsobu my říkáme jasné: „NE!“. Proto také základ našeho hejna tvoří  plemeno „rousná zakrslá“. To totiž nebylo přešlechtěno pro produkci a zachovalo si tak původní instinkty. A nejdůležitějším z nich je kvokavost. To totiž znamená, že slepice má tu schopnost stát se kvočnou a dokáže vysedět a vychovat kuřata námi zvolených plemen zcela přirozeným způsobem. A také ta kuřata naučí hledat si potravu, volně se pohybovat v terénu a být stále ve střehu před číhajícími predátory. Zkrátka žít plnohodnotný slepičí život.

A nejedná se nám jen o drůbež. Na stejných základních principech hodláme stavět chov veškerého dalšího zvířectva. A jsme si jisti, že děláme dobře…

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *